Lakásvásárlással együtt járó illeték és személyi jövedelemadó kérdései
Egy ingatlan értékesítése, megvásárlása során fontos számolni azzal, hogy nem csak a vételárat kell megfizetnünk, ellenben adott helyzetben szerzési illetéket, vagy eladásunk után személyi jövedelem adót is.
Illeték:
Ingatlan vásárlása során, az adásvételi szerződés megkötésével illetékfizetési kötelezettség keletkezik, melyet a szerződést készítő ügyvéd jelent be a földhivatalon keresztül az adóhatósághoz, az úgynevezett B400-as adatlapon.
Az adóhatóság részére az ingatlan forgalmi értékének 4%-nak megfelelő vagyonszerzési illetéket kell megfizetni, ellenben ügyelni kell arra, hogy a szerződő felek által meghatározott értéket a NAV felülvizsgálhatja, akár helyszíni szemlét is tarthat.
A szerződés megkötése előtt fontos tájékozódni az eljáró ügyvédnél, hogy esetleg jogosultak vagyunk-e bármilyen illetékmentességre, vagy illetékkedvezményre.
Továbbra is illetékmentes az egyenesági rokonok, testvérek, házastársak közötti adásvétel, illetve illetékkedvezményt lehet igénybe venni, ha a lakásvásárlást megelőző 3 évben eladtunk egy lakást, vagy 1 évvel a jelenlegi vásárlás után el kívánunk adni egy másik lakást.
Ha építkezni kívánunk úgy a 4%-os illetéket csupán akkor kell megfizetnünk, ha 4 éven belül nem építjük fel házunkat és nem kapunk lakhatási engedélyt az épületre. Ezt egyébiránt bejelenteni az adóhatósághoz nem kell, a rendszerben automatikusan látni fogja az adóhatóság, hogy használatbavételi engedélyt az adott épület megkapta vagy sem.
A 35. életévét be nem töltött fiatal első lakástulajdonának megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték csupán 50%-át kell megfizetni, ha az ingatlan teljes értéke a 15 millió forintot nem haladja meg.
Kedvezményként lehet élni első lakásvásárlás esetén 12 havi részletfizetéssel.
Személyi jövedelemadó
Az ingatlan eladásából származó jövedelem után a jelenlegi szabályozás szerint 15% adót kell megfizetni, amennyiben többért adtuk el a lakásunkat, mint azt vettük, illetve ez az eladás a szerzést követő 5 éven belül történik.
A szja mértékének meghatározása az alábbi sávos rendszerben működik:
Az adóalap a vásárlás után évente csökken.
1. 100% az adóalap a vásárlás évében és az azt követő évben.
2. 90% az adóalap a vásárlás évét követő második évben.
3. 60% az adóalap a vásárlás évét követő harmadik évben.
4. 30% az adóalap a vásárlás évét követő negyedik évben.
5. 0 % az adóalap a vásárlás évét követő ötödik évben és utána.
Az adóalapot csökkenteni lehet az ingatlanszerzéskor kifizetett vagyonszerzési illetékkel, a szerzés után végrehajtott értéknövelő beruházások értékével, az eladással felmerülő költségekkel.
Jelen tájékoztatás nem teljes körű, forduljon jogi képviselőhöz részletesebb információkért.
Várjuk Önt irodánkban Szentendrén, Budapesten, illetve Solymáron is előzetes bejelentkezés alapján.